Історія України. Тема 11. Становище православної церкви в Україні в ХVI – XVII ст. Берестейська унія

Попередня необхідна інформація про становище християнської церкви

Християнство – світова монотеїстична релігія, яка характеризується вірою в Бога, який втілюється в образі Ісуса Христа заради спасіння людства.

Християнство виникає в І ст. н. е. на території Палестини (сучасний Ізраїль), яка на той час перебувала під владою Римської імперії. На початку ІV ст. християнство стає офіційною релігією імперії. Наприкінці IV ст. Римська імперія поділилася на Західну, із центром у м. Рим, та Східну (Візантію), із центром у м. Константинополь. З того часу формуються два центри християнської церкви.

Західне християнство

Східне християнство

Центр

м. Рим

м. Константинополь

Назва

Католицизм(вселенська церква)

Православ’я (правильна церква)

Схизма

У 1054 р. офіційно відбулася схизма – церковний розкол, коли керівники православної та католицької церкви наклали один на одного анафему (церковне прокляття).

Церковна ієрархія

Папа римський

Кардинали

Єпископи (архієпископи)

Священики

Папа римський, кардинали та єпископи – вище духовенство.

Прості священики – нижче духовенство.

Прості священики – біле духовенство.

Ченці – чорне духовенство. Ченці проживали в монастирях. Настоятелів монастирів були абати.

Щоб потрапити у вище духовенство, потрібно було спочатку стати ченцем.

Духовенству заборонялося одружуватися та заводити родини.

Патріарх

Митрополити

Єпископи (архієпископи)

Священики

Православна церква має декілька рівноправних незалежних патріархів, серед яких «найпершим» (вселенським) вважається Константинопольський патріарх

Патріарх, митрополити та єпископи – вище духовенство.

Прості священики – нижче духовенство.

Прості священики – біле духовенство.

Ченці – чорне духовенство. Ченці проживали в монастирях. Настоятелів монастирів були ігумени.

Щоб потрапити у вище духовенство потрібно було спочатку стати ченцем.

Білому духовенству дозволялося одружуватися та заводити родини; чорному – ні.

Реформація

У ХVI ст. у межах католицької церкви починається реформація – рух за перебудову католицької церкви. Виникає третій напрямок християнства – протестантизм, який не має свого єдиного центра, а представлений різноманітними течіями та сектами (лютеранство, кальвінізм, англіканство та ін.)

Протестанти вимагали перекладати Біблію на рідну, зрозумілу для народу мову; відстоювали думку, що між людиною та Богом не потрібен такий посередник, як церква; виступали за контроль над священнослужителями прихожанами.

Для боротьби проти протестантів у межах католицької церкви виникає контрреформація – комплекс заходів спрямованих на боротьбу проти реформації. Під час контрреформації у 1534 р. був заснований Ігнатієм Лойолой Орден Єзуїтів, який мав великий вплив у Європі й активно боровся проти протестантизму та православ’я за розширення влади католицької церкви.

Русичі (українці) були охрещені за православним обрядом. Центром церковного українського життя з X ст. був Київ, як колиска християнства у Східній Європі. З Києва християнство ширилося на всі сусідні землі та на північ, де пізніше постало Московське князівство. Глава Київської Митрополії носив титул «Митрополит Київський і всієї Русі». Після руйнування Києва спочатку Володимиро-Суздальським князем Андрієм Боголюбським (у 1169 р.) та монголами (у 1240 р.), центр церковно-релігійного життя Русі поступово переноситься до Москви.

У 1458 р. відбувається відокремлення Київської митрополії від Московської. Після завоювання турками-мусульманами Візантії (у 1453 р.) і перетворення м. Константинополь на м. Стамбул, Московська митрополія перетворюється на Московський патріархат. Московське князівство було єдиною незалежною православною країною. Проте Київська митрополія залишалась складовою частиною Константинопольського патріархату.

ЦЕРКОВНО-РЕЛІГІЙНЕ ЖИТТЯ В УКРАЇНІ В XVIXVIIст.

Введіть код доступу,щоб продовжити читання теми

Шановні відчідувачі! Щоб отримати код доступу, зробіть одноразову оплату у сумі 100 грн. Цей разовий внесок відкриває доступ до всіх тем, які представлені на сайті. Код доступу діє до 01 серпня 2018 р. [ЗРОБИТИ ОПЛАТУ]